המדריך להוצאת דרכון פולני – פרק 1 פתיח

by Updated: Oct 25, 2020diy-polish-passport0 comments

פרקי המדריך להוצאת דרכון אירופאי פולני

פתיח | מה נדרש | הביקור בשגרירות פולין | טפסים | מה הלאה | חידוש הדרכון הפולני

המדריך להוצאת דרכון פולני

הדרך שעברתי להוצאת אזרחות ודרכון פולני

מדריך זה להוצאת אזרחות ודרכון / פספורט פולני נכתב במקור באמצע 2010 והוא עדיין עדכני ורלוונטי בכפוף לעדכונים השונים המופיעים בו, כולל פרק בנושא חידוש הדרכון הפולני.

מאז נכתב מדריך זה ביצעה השגרירות שינויים שונים בהליך, שהמרכזי בהם בוצע באפריל 2012 והוא מפשט את התהליך ומצמצמו לפגישה אחת של הגשת מסמכים ומתן טביעות אצבע ופגישה נוספת לקבלת הדרכון. שינוי משמעותי נוסף שבוצע באוגוסט 2012 הוא תהליך תיאום פגישה בקונסוליה, הנעשה דרך אתר אינטרנט ייעודי. חובה לתאם פגישה מראש ואך ורק דרך האתר.

אני מברך את השגרירות על שיפור ההליכים ואם המדריך הזה תרם במשהו לשיפורים אלו, הרי שזה שכרי.

exclaim2 שימו לב לעדכונים השונים המופיעים בכל דף. אשתדל לעדכן את המדריך עם הזמן ובהתאם לדיווחי הגולשים. במידה ומצאתם טעות ו/או קישור שבור, נודה לכם אם תדווחו לנו והטעות ו/או הקישור יתוקנו בהקדם. תודה.

exclaim2 הפרקים הבאים מכילים מידע רב שמצריך קריאה מעמיקה וריכוז רב. אם אין לכם את הזמן, הרצון או היכולת להתעמק במידע, מומלץ שתפנו לגורם מקצועי שיעשה עבורכם את העבודה.

exclaim2 כותב פרקים אלו אינו עוסק בייעוץ בתחום ואין באפשרותו לענות לשאלות בנושא.
כל המתואר בפרקי המדריך מתייחס להליך האישי ולחוויות שעבר הכותב.
תודה ובהצלחה

מידע ממשלתי פולני, רשמי ורלוונטי לישראל ניתן למצוא בכתובת האינטרנט: www.gov.pl/web/israel וגם בדף הפייסבוק הרשמי של שגרירות פולין בישראל.

בימים אלו (נכון למאי 2020) פולין חוגגת 16 שנות חברות באיחוד האירופאי.
פולין חברה באיחוד האירופאי מ־1 במאי 2004 ולדרכון הפולני יש חשיבות הולכת וגוברת עבור ישראלים שעזבו את פולין ו/או שהם צאצאים לאזרחי פולין.

היתרונות בהחזקת דרכון פולני, המהווה גם דרכון אירופאי, רבים. אפשר לקרוא עליהם בהרחבה בפוסט היתרונות בדרכון אירופאי.
בין היתרונות ניתן למנות (במגבלות חוקי האיחוד האירופאי וחוקי כל מדינה בהתאם):

 • מאשר את אזרחותו הפולנית של בעליו.
 • מאמת את זהותו של בעליו.
 • מאפשר לגור ולחיות (להיות תושב) בכל אחת ממדינות האיחוד.
 • מאפשר לעבוד בכל אחת ממדינות האיחוד.
 • מאפשר מעבר חופשי בין מדינות האיחוד ומדינות נוספות ללא צורך באישורים ו/או אשרות.
 • מאפשר לימודים גבוהים (ללא עלות לפעמים) בחלק ממדינות האיחוד.
 • מאפשר לרכוש נדל”ן.
 • מאפשר לסחור ולהעביר סחורות בין מדינות האיחוד תוך קבלת הטבות שונות.
 • פטור מויזה לארה”ב – החל מסוף 2019, אך חובה לבצע דיווח מקוון במערכת ESTA.
 • פטור מדיווח מקוון במערכת ETIAS של האיחוד האירופאי שתופעל בקרוב.
 • עומד בחוק האזרחות הישראלי שאינו מונע החזקת אזרחות נוספת (למעט מקרים מיוחדים שנקבעו).
 • הגנה קונסולרית וקבלת עזרה וייעוץ בכל קונסוליה ו/או שגרירות של מדינה באיחוד האירופאי במדינות בהן אין קונסוליה ו/או שגרירות של פולין.

רבים חפצים להשיג דרכון פולני, אך לא ממש יודעים איך לעשות זאת. מידע רב קיים, אך הוא לא תמיד מרכז את הנושא ומציגו באופן אובייקטיבי וידידותי למשתמש.
העיתונים ואתרי האינטרנט (בעיקר של גורמים אינטרסנטים) מוצפים במאמרים שלכולם מכנה משותף של הפחדה ויצירת רושם של הליך מורכב, מסובך ובלתי אפשרי לביצוע לאזרח רגיל. לרושם הזה לצערי תורמת לא מעט שגרירות פולין בתל-אביב. באתר האינטרנט שלה יש מידע רב, אך לא כל המידע נמסר והוא אינו נגיש לתושבי ישראל דוברי עברית.
בנוסף, השירות הניתן לא עונה בצורה מספקת לביקוש ולמרות שבוצעו כמה שיפורים בתקופה האחרונה, ההליך עדיין מסורבל, לא יעיל ומצריך מאמצים לא מעטים.
בשגרירויות פולין במדינות אחרות ההליך קצר יותר, יעיל, מסתיים בפגישה אחת ועם שירות ברמה גבוהה יותר.

השאלה המתבקשת, האם זו מדיניות מכוונת של הממשל הפולני כלפי אזרחי פולין שהם תושבי ישראל? אין לי תשובה ברורה לשאלה זו וכמובן שלא תמצאו התייחסות רשמית לנושא זה. תהא הסיבה אשר תהיה, מי שחפץ בדרכון, צריך לעבור את התהליך שיתואר בפניכם בפרקי המדריך הבאים.

באמצעות פרקים אלו אנסה לפשט לכם את הדרך להשגת הדרכון הפולני וגם לחידושו לאחר שיפוג תוקפו, ולסדר לכם את המידע כך שתוכלו להשלים את המשימה בהצלחה.
כל מה שנכתב בפרקי המדריך מתבסס על ניסיוני האישי, שלי ושל משפחתי שהסתיים בהצלחה. החלטתי לשתף אתכם בתהליך כדי לפזר את הערפל הסמיך שרובץ על נושא זה וכדי לחסוך לכם זמן יקר ולא מעט כסף.

אני מאמין בשיתוף מידע ומקווה שגם אם לכם יש משהו חשוב לספר ובעיקר אם המידע יכול לעזור לאחרים, ספרו ופרסמו זאת לרווחת כולם.

בדפים אלו תמצאו מידע רב הכולל בין היתר מידע על מילוי נכון של טופסי הבקשה, הליך שנתפס כבעייתי שלא בצדק.

אזרח ישראל בעל אזרחות פולנית, המתגורר בישראל בדרך קבע, יכול לבקש דרכון פולני בקונסוליה של פולין בישראל, או בקונסוליה של פולין בכל מדינה אחרת, במידה וקיימת, או בנקודות להנפקת דרכונים ברחבי פולין. איסוף הדרכון מתבצע באותה נקודה בה נמסרה הבקשה.

תהליך הנפקת דרכון לוקח כ־30 יום ואף יותר ולכן מומלץ שלא לנסות ולהסתכן בבזבוז זמן וכסף בניסיון לבקש דרכון תוך כדי טיול או שהייה קצרה בפולין, או במדינה אחרת.
אם אתם מתגוררים במדינה אחרת בדרך קבע, תוכלו לבקש דרכון פולני בקונסוליה / שגרירות פולין באותה מדינה וזה אולי עדיף. ההליך שם יהיה כנראה מהיר ויעיל יותר מאשר בישראל.

אוקיי, מספיק עם ההקדמות, בואו נתחיל…

פרקי המדריך להוצאת דרכון אירופאי פולני

פתיח | מה נדרש | הביקור בשגרירות פולין | טפסים | מה הלאה | חידוש הדרכון הפולני

רוצים להגיב? תגובות והערות תתקבלנה בברכה וחלקן אף יפורסם ללא פרטים מזהים.

האם המאמר עזר לך?
האם המאמר חסך לך זמן וטרחה?
אם כן, אשמח אם תשקלו לתרום כדי לעזור לי לממן את עלויות האיחסון. תודה

כדי לתרום, לחצו בבקשה על כפתור פייפאל

Copyright © כל הזכויות שמורות. אין להעתיק בכל דרך ללא קבלת אישור מראש ובכתב

תגובות גולשים שנעזרו במדריך:

1. א.מ. מרחובות כתבה:
תודה רבה על המידע הברור והמסודר. חסכת לי זמן רב בחיפושים ועשית לי סדר. פשוט ומאורגן. כל הכבוד על השיתוף והעזרה שהענקת לי ולאחרים. כן ירבו כמוך.

2. י.כ. מצור יגאל כתב:
מעולה, כל מה שכתבת זה בדיוק מה שעברתי. לדעת מראש והיכולת להתכונן הפחית אצלי את החששות ועשה לי את הדרך קלה ונוחה. יישר כוח.

3. ס.ל. מקצרין כתב:
הטפסים שלך הצילו אותי, אני לא יודע מילה בפולנית והדוגמאות שנתת הם בול מה שקיבלתי בשגרירות. התכוננתי מראש עם תרגומון ובאתי מוכן עם טיוטה בפולנית כמו שהמלצת. ממש תודה. כל הכבוד על היוזמה. חסכת לי זמן יקר וגם לא מעט כסף. אני גר רחוק וכל נסיעה לתל-אביב זה סיפור לא פשוט ואובדן יום עבודה.
קבל בכיף את תרומתי הצנועה. תודה.

4. ר.ק. מירושלים כתבה:
חבל שלא ראיתי את המדריך המעולה הזה קודם. גיליתי בדרך הקשה כמה חשובה אות אחת בשם משפחה שהייתה שונה בדרכון מאשר בתעודת הלידה. בקיצור, נאלצתי להפיק מחדש מספר תעודות ושילמתי עוד הרבה כסף שלא לדבר על כך שנאלצתי לנסוע עוד פעם לשגרירות ולהפסיד יום יקר. מסתבר שעל טעויות משלמים בזמן ובכסף והפולנים האלו ממש לא מוכנים לקבל כל חריגה ואפילו קטנה כמו אות בודדת. אחלה מדריך, מקווה שאחרים יגיעו אליו לפני שהם מתחילים במסע הזה.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Skip to content