איירובוט רומבה – הרובוט שמנקה ומנקה ומתקלקל

by Updated: Dec 13, 2020diy-irobot-roomba2 comments

רומבה – הרובוט שגם מתקלקל

וכן, למרות הכל, אני עדיין אוהב אותו…

שואבי האבק הרובוטיים של חברת איירובוט iRobot הם כלי פנטסטי לניקוי אבק ולכלוך ומשמשים כשואב אבק מעולה וחכם לרצפות.
החברה מציעה מספר סדרות 4xx, 5xx, 6xx, 7xx, 8xx, 9xx . ככל שהמספר גבוה יותר זוהי סדרה חדשה יותר. סדרת ה-500 של השואבים כוללת בין היתר את דגמי רומבה הבאים: 520, 530, 550, 555, 562, 563, 570, 581. זוהי סדרה מצוינת ופועלת יפה בתנאי כמובן שאתם דואגים לנקות את הרובוט מדי ניקוי או שניים (מה, אתם לא מתקלחים אחרי יום ניקיון?), דואגים להחליף פילטרים ומברשות בהתאם לצורך וכמובן דואגים להטענה נכונה של סוללת הרובוט.

למוצרי הרומבה מסדרה זו יש תקלות אופייניות שהעיקריות בהן:

1. כשל במנגנון הפגוש הקדמי
מופיע בדר”כ לאחר שנה עד שנה וחצי מתחילת השימוש. כשהתקלה מופיעה, הרובוט מפסיק לפעול כרגיל.

2. כשל באטימה לאבק במערכת ההינע
מופיע מספר חודשים אחרי תחילת השימוש בתלות בסוג ובכמות האבק / לכלוך שאתם שואבים (למשל שיער רב יאיץ את התהליך) ובתלות בצורת הניקוי שלכם את הרובוט. כשהתקלה מופיעה, הרובוט מפסיק לפעול. מנגנון ההינע נסתם ונתפס ולא מאפשר את סיבוב המברשות. במקרים מסויימים אם התקלה לא מטופלת בזמן, מנוע ההינע נשרף כתוצאה מעומס יתר.
ראו פוסט שכתבתי לניקוי מודול ההינע בדגמי 5xx-7xx, או בדגמי 8xx-9xx ופוסט נוסף להוספת מיסבים למודול לטיפול שורש בבעיה זו.

3. כשל במחבר כוח של עמדת הטעינה
מופיע לאחר כשנה, יחידת הטעינה מפסיקה לטעון את הרובוט. הסיבה היא נתק בהלחמה של מחבר המתח ביחידת הטעינה

4. כשל במתנד על לוח האם
מופיע לאחר מספר חודשי שימוש. התופעה היא שהרומבה פשוט מת. הכשל נובע מרכיב תקול שיש להחליפו. זו תקלה שקשה לעלות עליה מכיוון ובחלק מהמקרים הרכיב תקין, אך חיבורו למעגל רופף.

5. כשל בצמיגי הגלגלים
מופיע אחרי כשנה ומעלה, צמיגי הגלגלים מתייבשים ומתפוצצים עד להתפרקות או תפקוד לקוי של הרובוט. אין חלקי חילוף וצריך להחליף את כל הגלגל כולל בית הגלגל והמנוע שלו בעלות בלתי מבוטלת.

6. כשל ברמקול
מופיע לאחר מספר שנים, הרומבה הופך לאילם, לא משמיע כל צליל או צפצוף. ניתן להשיג רמקול חלופי ולתקן. ראו פוסט בנושא.

7. אורך חיי מארז הסוללות
לאחר כשנה וחצי עד שנתיים תורגש ירידה בזמן פעילות הרומבה עד להפסקת הפעולה תוך כדי העבודה. ניתן לרכוש סוללה חלופית במחיר מופרז או לבנות מארז סוללות לבד.
ביצועים אלו מאכזבים למדי מכיוון וסוללות נטענות אמורות להחזיק הרבה יותר זמן. יחסית למחיר הגבוה של כ-70 דולאר למארז, הייתי מצפה לקבל אורך חיים ארוך יותר.
ראו מדריך שכתבתי בנושא לקבלת מארז סוללות במחיר נמוך הרבה יותר ובהספק גבוה יותר.

למי שעוד לא התנסה בתקלה, כדאי לדעת שלרומבה שלכם, אם הוא עדיין חי, יש דרך להודיע לכם על תקלות ומעצורים באמצעות דיבור, צפצופים והבהובי מנורות.

פיתחו את ספר המשתמש, תמצאו שם מקרא של מרבית התקלות ו/או המעצורים ברומבה.
הערה: לא לכל התקלות יש חיווי קולי או ויזואלי.

חשוב! שימו לבחשוב!

במידה ובחרתם לתקן תקלה זו בעצמכם, קחו בחשבון שהתיקון מיועד לבעלי כישורים טכניים וידע בסיסי באלקטרוניקה, כולל ניסיון וציוד להלחמת רכיבים.
אל תבואו אלי בתלונות אם החלטתם לבצע תיקון או שיפור כלשהו ברומבה. אתם עושים זאת על דעתכם ואחריותכם בלבד. הרכיבים עצמם אינם יקרים וזמן התיקון משתנה בהתאם לרמת הידע והמיומנות שלכם.

הרחבה לגבי הכשל במנגנון הפגוש

הכשל במנגנון הפגוש יופיע כמובן לאחר תום תקופת האחריות והוא מתאפיין בכך שלפתע, ללא כל התראה מוקדמת הרובוט חדל לטייל ולנקות באופן רגיל בבית, עוצר, מסתובב סביב צירו מספר פעמים , משמיע 9 ציפצופי גסיסה ומפסיק לעבוד.
תקלה זו נקראת תקלת 9 ביפים / ריקוד מעגלי ובאנגלית: Nine (9) beep error / Circle dance

הסיבה לתקלה היא כשל ברכיב אלקטרוני (משדר אינפרא-אדום) שנמצא בסנסור הפגוש. הרכיב משנה עם הזמן את תכונותיו ועוצמת השידור שלו יורדת לרמה שהוא אינו מתפקד עוד כנדרש. היצרן השתמש כנראה ברכיב פגום (ומן הסתם זול) והתקלה מופיעה בכל הדגמים ותמיד לאחר למעלה משנת שימוש. ממש לפי חוקי מרפי.
iRobot לא קיבלה על עצמה את האחריות לתקלה, מסרבת לתקן ולפצות את הלקוחות בגין תקלה זו ונוח לה להסתתר תחת הסכם שנת האחריות שפג. מספיק אם תשוטטו ברחבי הרשת ותחפשו בפורומים כדי לקרוא עד כמה יש קונים ממורמרים וכועסים בדיוק על תקלה זו.
לאורך זמן, יחס שכזה מביא לאובדן אמון מצד הלקוחות ונזק לחברה, ויש להצטער על כך שבחברת iRobot לא יודעים לקחת אחריות. כשאתה כל כך גדול, אתה כנראה מפסיק לראות את הלקוחות שלך וזו בדיוק דוגמא לכך. אם תפנו ליצרן (ואני מניח שגם לנציגו לצורך העניין) יסבירו לכם באדיבות שתקופת האחריות פגה ואז יציעו לכם מספר אפשרויות שלא ממש תאהבו:
לרכוש מכשיר חדש תמורת הנחה כזו או אחרת ולשכוח מהמכשיר הישן. אם החלטתם על דרך זו, צרו איתי קשר . אשמח לפנות את הרובוט הישן מביתכם על כל חלקיו ולעזור לשמור על איכות הסביבה ע”י שימוש חוזר בחלקיו הפנימיים.
אם תתעקשו, יציעו לכם (לפחות בארה”ב זה כך) לרכוש מערכת בסיסית ערומה (= גוף ללא סוללה ומברשות) תמורת כחצי ממחיר מערכת חדשה ולהשתמש בחלקים התקינים שלכם, כדי לקבל בסופו של דבר רובוט תקין. גם אם בחרתם בדרך זו, צרו איתי קשר, אשמח לפנות את הרובוט הישן מביתכם ולעזור לשמור על איכות הסביבה ע”י שימוש חוזר בחלקיו הפנימיים. לא יציעו לכם תיקון. היצרן iRobot החליט שלא מתקנים תקלה זו. כנראה לא כדאי לו מבחינה כלכלית.

זהו? אלו האופציות שאיתן אני צריך לחיות אחרי שהתרגלתי לחיה הזאת בביתי?

ממש לא, חשוב! יש אופציה נוספת: להפשיל שרוולים ולתקן את התקלה בעצמכם. ממש כך.
את המדריך השלם לתיקון תקלת 9 הביפים תמצאו בקישור הזה.

אם אתם מנפגעי תקלת 9 הביפים ועוד לא הרמתם ידיים מהמוצר הזה וגם אם אינכם בין הנפגעים, דעו שאפשר להשיג מכשירי רומבה וחלקים לשואבי אבק רובוטיים של iRobot באתרי המכירות, למשל ב-eBay ובמחירים זולים משמעותית מהמחירים הרשמיים.

קחו תמיד בחשבון:
– את עלות המשלוח
– מכשירים מיובאים יהיו בדר”כ ללא אחריות יצרן שתכובד בישראל (בכל מקרה כבר קראתם קודם לכן מה היא שווה) במקרה של תקלה בשנת האחריות תאלצו כנראה לשלוח את המוצר לתיקון דרך המוכר בחו”ל.
– אם רכשתם מארה”ב, ספק הכוח יגיע מותאם לרשת האמריקאית (110VAC) ולא לרשת הישראלית (220VAC). עבודה עם ממיר סטנדרטי לא מתאימה לספק הזה.

האם המאמר עזר לך?
האם המאמר חסך לך זמן וטרחה?
אם כן, אשמח אם תשקלו לתרום כדי לעזור לי לממן את עלויות האיחסון. תודה

כדי לתרום, לחצו בבקשה על כפתור פייפאל

ולמי ששואל,

אינני עוסק בתיקוני רומבה חשוב! ! הטרחה הנדרשת גדולה מדי יחסית לתמורה כספית סבירה שניתן לבקש.

אז למה אני מפרסם את כל המידע הזה?
אני מאמין בשיתוף מידע ובנתינה לקהילה. בנוסף, חשוב לי שתדעו את האמת שלא ממש טורחים לספר לכם. ידע הוא כוח שחשוב להפיצו לכמה שיותר אנשים. יש לכם משהו חשוב לספר? אל תחזיקו בבטן, שתפו את כולם במידע.

בהצלחה. ותהנו מהרווווווווווווווומבה שלכם חשוב!.
אבי

רוצים להגיב? תגובות והערות תתקבלנה בברכה וחלקן אף יפורסם ללא פרטים מזהים.

Copyright © כל הזכויות שמורות. אין להעתיק בכל דרך ללא קבלת אישור מראש ובכתב

2 Comments

 1. תהילה

  מה קורה אם הרובוט שאב מיים שהיו על הריצפה ?

  Reply
  • Avi Schneor

   תלוי כמובן בכמות המים, בכל מקרה אלו יתערבבו עם האבק ותיווצר שכבת בוץ שיתקשה על מכלולים שונים.
   יש לפתוח ולנקות היטב, לייבש ולקוות שמים לא הגיעו לחלקי אלקטרוניקה או שגרמו לנזק ואף לחמור יותר להשבתת הרובוט.
   הכל עניין של כמות המים ועד כמה מהר פתרתם את הבעיה.
   בהצלחה

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Skip to content