בטיחות בכביש מהיר – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

by Updated: Oct 27, 2023blog0 comments

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים – חושבים מראש 21

סדרה בנושא פרטים, משמעותם וחשיבותם שם (בחו”ל) וכאן בישראל

אומרים שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים ואני טוען שהוא נמצא במחשבה מראש, זו שרואה את התמונה הכוללת ויודעת לחשוב ולתכנן לפני ולא אחרי, ונותנת תשומת לב לפרטים הקטנים.
חזרתי מביקור קצר באירופה, תייר שבא לנקות את הראש, לפגוש אנשים מקסימים, ליהנות ולשכוח לרגע. אך מה לעשות שהעין והמוח שלי רואים גם דברים אחרים ממה שתייר רגיל בדרך כלל רואה? אצלי הם רואים פרטים, הם רואים תשומת לב והקפדה, הם רואים חשיבה מראש, הם רואים דאגה וכבוד לזולת, הם רואים דאגה לחיי אדם וחיות ודאגה לאיכות הסביבה.
וכשאני רואה פרטים, מיד מכה בי המחשבה: למה אצלנו זה לא יכול להיות כך? למה לעזאזל בישראל לא חושבים לפני? למה בישראל חיי אדם כה זולים?

סדרה זו שקראתי לה אלוהים נמצא בפרטים הקטנים - חושבים מראש, או Think Ahead החלה להתפרסם בפייסבוק ב-2015. מדי פעם מתווספים לה עוד פרקים, כי הרי לא חסרים במקומותינו פרטים הדורשים טיפול, רק צריך להסתכל מסביב, לרצות לראות ולהבין.
כולי תקווה שלמישהו/י גם 'ייפתחו העיניים' בעקבות פוסטים אלו והוא/היא גם יעשו מעשה לרווחת וביטחון כולנו.

בטיחות ביציאה ובכניסה מכביש מהיר

כביש מהיר (אוטוסטרדה), שני נתיבים או יותר המופרדים באמצעות קו הפרדה מקווקו. בדרך יש ירידות / יציאות מהכביש המהיר ואז אנו נדרכים, נזהרים ונתקלים בתופעה הרווחת בישראל שרכבים הנוסעים במסלול/ים השמאליים חותכים ברגע האחרון ועוברים במהירות ימינה כדי לצאת מהכביש המהיר.

באירופה (הצילומים מפורטוגל) פתרו את המצב המסוכן הזה באמצעי פשוט מאוד. מתחילת נתיב היציאה מהכביש המהיר (נתיב נוסף ומיוחד לצורך היציאה) ועד לסיום היציאה מהכביש המהיר, המסלול הימני של הכביש המהיר מופרד משאר הנתיבים בו באמצעות קו לבן רצוף. מסלולי הנסיעה מסומנים בחיצים ברורים בתחילת ההפרדה. המסלול הימני של הכביש המהיר מאפשר השתלבות ימינה ליציאה מהכביש או המשך הנסיעה בכביש המהיר. כל מי שרוצה לצאת מהכביש המהיר צריך לנסוע בנתיב הימני בלבד ולהשתלב בו לפני היציאה. התנועה בכביש המהיר במסלול/ים השמאליים ממשיכה כרגיל וכשמצייתים לחוקי התנועה היציאה מהכביש המהיר בטוחה וברורה.

הבדלים בולטים נוספים בין אירופה לישראל:
– אורך נתיב היציאה (וגם נתיב ההשתלבות בכביש מהיר) ארוכים באירופה בעשרות ואף מאות מטרים מאשר בישראל, דבר המאפשר הורדת מהירות (ביציאה), האצה והשתלבות חלקה (בכניסה) ללא הפרעה לתנועה.

– תמרור/י הגבלת מהירות ביציאה ממוקם כבר לפני תחילת נתיב היציאה בתוספת תמרור מיוחד המצביע שהגבלת המהירות מתייחסת לנתיב היציאה. ככה מכינים את הנוהגים מבעוד מועד על הצורך להוריד מהירות ביציאה.
בישראל לא תמצאו תמרור הגבלת מהירות שממוקם לפני היציאה מכביש מהיר ובמידה ויש תמרור שכזה, הוא יהיה ממוקם ממש בתוך עיקולי היציאה מהכביש המהיר ולא לפני היציאה.

– כל יציאה מכביש מהיר ממוספרת ומשולטת בהתאם כך שלא חייבים לזכור לאן הכביש מוביל, אפשר לזכור באיזה מספר יציאה יש לפנות. מיספור היציאות הוא רציף ומופיע בשילוט המקדים  בנוסף למספר/שם הכביש אליו נכנסים.
בישראל אין כלל מיספור יציאות מכבישים מהירים. יש בשילוט רק את מספר הכביש אליו נכנסים.

– בנתיב היציאה יש שילוט ברור שמפרט לאיזה כיוון (שם העיר) אליו נתיב היציאה מוביל.
בישראל לאחר הכניסה ליציאה יש שלט ענק, סתמי ומיותר עם הכיתוב “יציאה Exit” שאינו מוסיף שום מידע חשוב לנהג.
בישראל מוצבים ביציאה תמרורי הוריה “קצה הדרך המהירה” שמשמעותם בפועל היא מעבר למהירות של 80 קילומטר לשעה, הרבה מעבר לנדרש בעיקולים הקצרים של יציאה מכביש מהיר. תמרואים אלו לא מתייחסים כלל לתנאי הדרך של יציאה ספציפית. בחלק מהמקומות יוצבו לאחר מכן גם תמרורי הגבלת מהירות לאורך עיקולי היציאה.

– בנתיב הגישה / ההשתלבות / הכניסה לכביש מהיר, לקראת סיומו יש משולש אזהרה גדול וברור על הכביש ובדרך כלל גם תמרור משולש “תן זכות קדימה” המורה שיש לתת זכות קדימה לרכב הנוסע בכביש המהיר ותמרור אין פניה שמאלה.
בישראל נאדה, אין כלל סימון על הכביש בסיום נתיב ההאצה ולא פעם נתקלים ברכב משתלב שאינו נותן זכות קדימה לרכבים הנוסעים בכביש המהיר. מה כן יש? במקרה הטוב תמצאו תמרורי הוריה של כניסה לדרך מהירה.

חשיבה מראש הביאה לפתרונות פשוטים אלו. לא נדרשים לכך משאבים מיוחדים אלא רק חשיבה נכונה ודאגה לביטחון משתמשי הדרך.

איך זה נראה באירופה?

ואיך זה נראה בישראל?

Copyright © כל הזכויות שמורות. אין להעתיק בכל דרך ללא קבלת אישור מראש ובכתב

רוצים להגיב? תגובות והערות תתקבלנה בברכה וחלקן אף יפורסם ללא פרטים מזהים.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Skip to content