עמודי רמזורים – אלוהים נמצא בפרטים הקטנים

by Updated: Oct 8, 2023blog2 comments

אלוהים נמצא בפרטים הקטנים – חושבים מראש 20

סדרה בנושא פרטים, משמעותם וחשיבותם שם (בחו”ל) וכאן בישראל

אומרים שאלוהים נמצא בפרטים הקטנים ואני טוען שהוא נמצא במחשבה מראש, זו שרואה את התמונה הכוללת ויודעת לחשוב ולתכנן לפני ולא אחרי, ונותנת תשומת לב לפרטים הקטנים.
חזרתי מביקור קצר באירופה, תייר שבא לנקות את הראש, לפגוש אנשים מקסימים, ליהנות ולשכוח לרגע. אך מה לעשות שהעין והמוח שלי רואים גם דברים אחרים ממה שתייר רגיל בדרך כלל רואה? אצלי הם רואים פרטים, הם רואים תשומת לב והקפדה, הם רואים חשיבה מראש, הם רואים דאגה וכבוד לזולת, הם רואים דאגה לחיי אדם וחיות ודאגה לאיכות הסביבה.
וכשאני רואה פרטים, מיד מכה בי המחשבה: למה אצלנו זה לא יכול להיות כך? למה לעזאזל בישראל לא חושבים לפני? למה בישראל חיי אדם כה זולים?

סדרה זו שקראתי לה אלוהים נמצא בפרטים הקטנים - חושבים מראש, או Think Ahead החלה להתפרסם בפייסבוק ב-2015. מדי פעם מתווספים לה עוד פרקים, כי הרי לא חסרים במקומותינו פרטים הדורשים טיפול, רק צריך להסתכל מסביב, לרצות לראות ולהבין.
כולי תקווה שלמישהו/י גם 'ייפתחו העיניים' בעקבות פוסטים אלו והוא/היא גם יעשו מעשה לרווחת וביטחון כולנו.

עמודי רמזורים

עמודי הרמזורים נושאים עליהן את הרמזור וגם ציוד נוסף כמו שילוט ומצלמות.
עליהם להיראות היטב לנוהגים ולעמוד בתנאי מזג אויר קשים כמו רוחות חזקות ועוד.

מה עושים באירופה? (תמונות הרמזורים מפולין)
– מבנה העמוד מיוצר מכיפוף של צינור עגול שמייצר חוזק מכני גבוה ועמידות לאורך זמן.
– הרמזור עצמו מותקן בזווית לרצפה ולא אנכית ליצירת קו ראיה ישיר לנוהגים.
– משטח הרמזור סביב הנורות מחורר ומאפשר מעבר רוחות דרכו.
– בצמתים רבים יש רמזור אחד לכיוון שממוקם בצורה כזו שגם הרכב הראשון שעצר בקו העצירה יראה אותו. אם יש גם רמזור בקו העצירה הוא יהיה ממוקם נמוך על העמוד כדי שיראה על ידי מי שעצרו בקו העצירה.

ומה אצלינו בישראל?
– לא יודעים חוקי מכניקה או לא רוצים לדעת ומחברים את הקורה האופקית בריתוך אנכי או זוויתי וכדי שתעמוד בעומסים ולא תקרוס מוסיפים לקורה כמה צלעות בריתוך (משולשי חיזוק) מלמטה ומלמעלה. כל ריתוך שכזה, גם אם מגלוונים את העמוד, מהווה נקודת כשל לקורוזיה שתתפתח עם הזמן שלא לדבר שיש גם צורך לסגור את פתח העמוד האנכי מלמעלה מאותן סיבות, עוד ריתוך ועוד נקודת כשל לעתיד.
– הרמזורים עצמם מותקנים על הקורה האופקית ובזווית אנכית לרצפה. אף מתכנן לא מתח קו ישר בין הרמזור לנוהגים והבין שיש למקם את הרמזור בזווית כמתבקש.
– פלטת הפח סביב הנורות עשוייה ממשטח אחד סגור שמהווה  מעין מפרש בזמן רוחות.
לא מפתיע שרואים כאן רמזורים מתנדנדים ואף עפים ברוחות קלות.
– במרבית הצמתים בישראל יש שני עמודי רמזורים לכל כיוון, אחד בקו העצירה ואחד מעבר לצומת שייראה על ידי הרכב שעצר בקו העצירה. הרמזור עצמו ממוקם בשניהם גבוה על הקורה האופקית ואינו נראה על ידי הרכב הראשון בקו העצירה. זהו רמזור מיותר לחלוטין. מעטים המקומות בהם יש רמזור שמותקן נמוך ואם קיים, הוא בא בנוסף, כרמזור שלישי לאותו הכיוון.

למה?
למה הרגולטור, למה יצרני עמודי הרמזורים לא מעסיקים מהנדסי מכונות שיתוו ויגדירו עמודים איכותיים שמתוכננים בהתאם לכללי מכניקה בסיסית ושגם יחזיקו שנים רבות?

למה מייצרים עמודי רמזורים בשיטות ייצור שגוזלות זמן ייצור ארוך, מצריכות שימוש בחומרים מיותרים ומייקרים בסופו של דבר את המוצר?

למה במכרזים לא מופיעה דרישה לתכנון ראוי ואיכותי לעמודי הרמזורים?

למה צריכים כל כך הרבה עמודי רמזורים ורמזורים במרחב הציבורי ובכל צומת כשאפשר להתמודד עם רימזור צומת באמצעות עמוד אחד שממוקם כראוי? מי מרוויח מעודף העמודים והרמזורים?

אין לי תשובות לשאלות אלו.
כשאני רואה את התכנונים המאולתרים והבלתי מקצועיים לעמודי הרמזורים בישראל גופי מתכווץ ואני דואג שלא לעצור מתחת לרמזור שכזה, בטח שלא ביום חורפי עם רוחות…

Copyright © כל הזכויות שמורות. אין להעתיק בכל דרך ללא קבלת אישור מראש ובכתב

רוצים להגיב? תגובות והערות תתקבלנה בברכה וחלקן אף יפורסם ללא פרטים מזהים.

2 Comments

 1. משה

  זה נעשה בצורה חובבנית לא נדע, אולי עלויות יותר זולות ולכן זכו במכרז, אולי סתם שחיתות, ואולי מישהו רצה להעתיק את הפוליטיקה בישראל לעמודי תמרורים, הלחמות רעועות בין חלקים שונים שמתפרקות עם כל רוח או שיגעון של אחד מהחלקים . בכל מקרה כל הכבוד לך על המרץ והתקווה שעדיין יש לך לעשות משהו על מנת לשנות

  Reply
  • Avi Schneor

   תודה משה, זה המעט שאני יכול לעשות כדי לשנות את המצב.
   נקווה שמישהו בעל עיניין יקרא ויפעל לשינוי המצב

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Skip to content